Для того, щоб створити довговічне покриття для садових або дачних доріжок, внутрішньодворових доріг, тротуарів і будь-яких інших об'єктів, досвідчені будівельники використовують тротуарну плитку. Вона має довгий термін служби, проста в обслуговуванні, має високий рівень опірності зовнішнім факторам. До того ж, завдяки різноманітності забарвлень і форм плитки, вона дозволяє створити оригінальний дизайн екстер'єру.
Сьогодні виробництво тротуарної плитки здійснюється двома способами: вібропресуванням і вібролиттям. Ці методи відрізняються обладнанням, яке використовується для виготовлення продукції, і технологією.
Більш популярним способом є вібропресування, так як воно дозволяє робити плитку, більш стійку до несприятливих кліматичних, фізичних і механічних процесів.
Вібропресована тротуарна плитка також добра тим, що процес її виготовлення практично повністю автоматизований, тому обсяги її виробництва легко збільшувати. Також з переваг фахівці виділяють можливість виробництва різнобарвної - навіть двокольорової - і двошарової плитки.
За рахунок своєї шорсткої поверхні і підвищеного терміну служби, вібропресована плитка в Києві стала незамінним атрибутом для облаштування вуличних міських об'єктів: площ, тротуарів, зупинок, підходів до магазинів. Її просто укладати і ремонтувати в разі потреби. Вона зберігає забарвлення протягом 25 років, не втрачаючи насиченості кольору під впливом сонячних променів, дощів, морозів і механічного впливу.
Для виробництва плитки методом вібропресування використовується вибропресс, бетономішалка або бетонозмішувач і технологічні піддони. Простими словами процес виглядає так: виготовляється бетон, заливається в матрицю вібропреса, далі за допомогою пуансона з нанесеним малюнком формується виріб. Після під дією віброімпульсів плитка ущільнюється до потрібного стану. Далі виріб на піддоні відправляється на сушку. Стадія просушування дуже важлива, так як на цьому етапі формується міцність плитки. Виріб можна просушити двома методами: за допомогою водяної пари і в умовах виробничих приміщень.
В цілому, виготовлення тротуарної плитки цим способом займає до 10 годин. Наприклад, дуже популярна тротуарна плитка "кирпичик", яка використовується повсюдно, виготовляється саме за допомогою вібропресування.
Вібролита тротуарна плитка виробляється методом вібролиття. Суміш з бетону закладають в пластикову форму, яку поміщають на спеціальний вібростол. Його поверхня постійно вібрує, утрамбовуючи суміш. Далі, як і при вибропресуванні, виріб відправляється на просушку в тепле приміщення. Однак для висушування плитки знадобиться близько двох діб, тому цей спосіб займає більше часу.
Переваги цього методу в тому, що вибір тротуарної плитки в його рамках більш широкий. Асортимент розширюється за рахунок різноманітності форм. Така плитка має гладку блискучу поверхню, вона виглядає більш дорого і привабливо. Як і плитка, зроблена вібропресуванням, лита має високу морозостійкість і міцність за рахунок використання спеціальних домішок в бетоні. Вартість вібролиття плитки знижується за рахунок того, що забарвлюється лише верхній шар виробу. Тому для виробництва плитки потрібно два бетонозмішувача: один меншого розміру, інший більшого. У маленькому виробляють бетон з кольоровим пігментом для верхнього шару. У великому - основну (невидиму при ходьбі) частину.
Обидва методи виробництва плитки вельми ефективні і дозволяють створити вироби високої якості. Вибір продукції, створеної тим чи іншим способом, залежить від переслідуваних цілей і умов використання.